Okolí

Česká republika

Česká republika se nachází v srdci Evropy. Na rozloze téměř 80 tisíc km2 žije 10,5 milionů lidí. Česká republika je členem Evropské unie a hraničí s Německem, Polskem, Rakouskem a Slovenskem. Hlavním městem je Praha. Mezi důležitá města patří Plzeň, Brno, Ostrava, Olomouc a Hradec Králové. Známé produkty jsou české sklo a české pivo. Česká republika je jednou z nejmalebnějších zemí Evropy, nabízí turistům desítky hradů a zámků. Na jejím území se nachází památek chráněných jako světové dědictví pod UNESCO. Jedním z nejsilnějších magnetů cestovního ruchu je hlavní město Praha, dále pak středověké město Kutná Hora a krásné moravské městečko Telč. Velkými atrakcemi jsou hrad Karlštejn a zámek Hluboká nad Vltavou.

Broumov

Broumov je město s bohatou historií a mnoha pozoruhodnostmi.

Město je již déle než 7 století přirozeným centrem regionu. Historické centrum Broumova s jeho měšťanskými domy, Mariánským sloupem a několika kostely je městskou památkovou rezervací. Nejvýznamější památkou je bezpochyby Benediktský klášter.  Benediktský klášter je považován za jeden z nejkrásnějších klášterů České republiky. Klášter ze 14. století byl založen řádem Benediktýnů v roce 1322. Současný barokní interiér je z 18. století. Kostel Sv. Vojtěcha je vyzdoben freskovými obrazy svatých.

Dále jsou zde ve sklepních prostorách kláštera uloženy zbytky mumifikovaných kněží, varhaníků a občanů. Můžete také navštívit kostel kláštera, zákristii s cenným nábytkem s intarziemi a reflektariem, kde se nachází výstava měšních roun. Po Druhé světové válce sloužil klášter za komunistického režimu jako věznice. V současné době je opět v rukou řádu Benediktýnů. Klášter je otevřen pro veřejnost. Během prohlídky můžete vidět unikátní repliku Turýnského plátna z roku 1651.

Jednou z nejvýznamějších památek je kostel Svaté Pany Marie, nejstarší dřevěný kostel v Čechách. Dějiny kraje jsou objasněny v museu Bromovska poblíž kláštera. Broumov je východiskem turistických tras ve skalní oblasti Broumovské stĕny a Javoří Hory.

Okolní obce nabízejí mnoho pozoruhodností a možností pro turistiku a cyklistiku.

Šonov

Šonov leží na východ od Broumova a podél pohoří Javoří.

Je to nejdelší vesnice na Broumovsku (7800 metrů) a je osídlena již od 12.století. Památkou je zde barokní kostel Svaté Markéty, který byl postaven podle návrhu Kliána Ignacia Dientzenhofera v letech 1727-1730. Na hřbitově můžete obdivovat neogotickou kapli s nástěnnými malbami z konce roku 1800.

Blízké vrcholky Javoří Vás vyzývají k procházkám a nebo jízdám na kole. Nabízí nádherný pohled do celého okolí.

Také v zimě je Šonov dobrým místem pro dovolenou. Lyžovat můžete v Janovičkách. To je vesnice vzdálená od Šonova 10 km a má tři sjezdovky. Můžete si zde také půjčit lyže nebo snowboardy. Samozřejmě, že zimní doba nabízí také ideální možnosti pro užívání klidu u kamen například s knížkou. Někdy můžete ráno při vstávání zahlédnout srny, které sbírají ze země ovoce, které vyhrabaly ze sněhu. V zimě přicházejí srny a lišky blíže k obydlím, protože zde nacházejí potravu.

Toulky po okolí

Při návštěvě Broumova a okolí nesmíte zapomenout na romantická skalní města. Krásná příroda, ojedinělé rostliny a zvířectvo, skály, jasné nebe a voda, možnosti pro horolezectví - to jsou skály Teplic a Adršpachů. Labyrint skalních věží najdete také v Ostaši a v Jiráskových skalách. V blízkém Hronově s rodným domem Aloise Jiráska se koná slavný významný festival amatérského divadla pod názvem Jiráskův Hronov.

Ve východních Čechách se zachovalo ojedinělé množství hradů, zámků a sakrálních památek. Návštěvníci zde mají možnost seznámit se s širokou paletou architektonických stylů a ponořit se do dějin. Hledáte-li něco mimořádného nebo unikátního, pak to tady zcela jistě najdete; od vojenských a technických památek, hvězdáren až po slavné ZOO ve Dvoře Králové, kde můžete také podniknout cestu po safari.